Як вибрати сонячні панелі
21 століття надає відмінні можливості для отримання енергії з самих різних джерел. Використання сонячної енергії для енергоживлення набуває все більшої популярності. Може здатися, що такі системи досить прості, тому що вони складаються з невеликої кількості компонентів:
- акумулятор;
- фотоелектричні модулі;
- інвертор;
- контролер заряду.
Однак, щоб всі ці елементи працювали злагоджено, як єдине ціле, необхідно вибрати їх правильно один до одного і коректно підключити.
Параметри
При виборі сонячних панелей для енергоживлення приватного будинку необхідно відштовхуватись від низки технічних параметрів цих пристроїв:
- вид експлуатованих фотоелементів;
- вихідна напруга;
- геометрія модуля (його розміри).
Щоб зробити правильний вибір, необхідно детально розглянути кожен з них.
Геометрія модуля
Один з найважливіших показників системи електропостачання любого типу є його потужність, тобто кількість виробляємої енергії. У випадку з сонячними панелями потужність сильно залежить від геометрії поверхні, а саме - від розмірів її площі. Так, краще використовувати 1 панель з великою поверхнею, ніж кілька малих. Навіть якщо за сумою їх площі однакові, зносостійкість в першому випадку набагато вища, тому що кілька дрібних панелей потрібно з'єднати між собою, а це менш надійний варіант.
В основному вихідна напруга становить стандартно 12 В, але часто можна зустріти моделі потужністю 24 В. У більш потужних елементів є вигідні відмінності за фізичними параметрами - менші робочі струми, що забезпечує менший діаметр кабелів. Це позитивно впливає на надійність системи, тому що провідники будуть нагріватися в меншій мірі, а тому, і прослужать помітно довше.
Незважаючи на це, панелі з напругою 12 В є більш поширеними. Це пояснюється тим, що така напруга найбільш відповідає вхідній напрузі інвертора і повністю підійде для невеликих систем енергопостачання приватних будинків. З'єднання елементів здійснюється в 2 етапи:
- Спочатку деталі з'єднуються послідовно з утворенням рядів (їх ще називають «стрінги»). Це дозволяє отримати необхідну напругу системи.
- Потім ці ряди з'єднують паралельно, щоб отримати оптимальне значення потужності струму.
Тип фотоелементів
Цей параметр визначається складом матеріалу. У більшості випадків основою є кремній різної структури. Найбільш поширені представлені в таблиці.
Тип панелі |
ККД |
Порівняльна вартість |
Зовнішній вигляд |
Полікристалічні |
12-14% |
Нижче |
Квадрати синього кольору |
Монокристалічні |
16-18% |
Вище |
Нагадують квадрати чорного кольору |
Цікаво, що обидва ці типи фотоелементів можуть видавати різну потужність при однаковій площі поверхні. Відмінність - на користь монокристалів, у яких, відповідно, і вище коефіцієнт корисної дії (ККД).
Якщо говорити про приблизну ціну, то в основному вона залежить від потужності фотоелементу - близько 100 доларів за 100 Ватт.
Вибір фотоелементів в районах з хмарним кліматом
Структура поверхні кристалічних фотоелементів неоднакова. Полікристали орієнтовані в просторі по-різному, монокристали - однаково. Це впливає на особливості їх роботи в похмуру погоду. Перші виробляють невелику кількість енергії, другі - набагато менше. Цей факт буде корисний при виборі панелей в районах з великою середньорічною кількістю хмарних днів.
Якщо клімат місцевості в основному занадто хмарний, доцільно використовувати не кристалічні, а аморфні фотоелементи. Кріпляться вони на проблемні за структурою поверхні або на дах із полікарбонату (за допомогою спеціального клею). Аморфні елементи прекрасно уловлюють розсіяне сонячне світло, тому найбільш популярні в північній місцевості.
Останнім часом серед аморфних фотоелементів з’явився новий клас продукції – сонячні мікроморфні батареї. Ці пристрої фіксують наразі з звичайним (видимим очима) сонячним світлом ще і промені інфрачервоного спектру. Завдяки цій особливості вони не надто залежать від кута нахилу і сторони світу поверхні, на якій їх змонтують. Крім того, на їх виробництво витрачається меншу кількість кремнію, що знижує собівартість продукції. Це в подальшому призведе ще до більшої їх популярності завдяки низький вартості.
Типи фотоелементів
Іншим важливим параметром фотоелементів є їх тип, який сильно впливає на якість (розміщені в порядку спаду):
- А - з часом втрачають потужність близько 5%;
- В - втрати потужності до 30%;
- C - втрати при використанні понад 30%.
Монтаж сонячної панелі
В склад конструкції сонячної панелі, яка складається з легкої рами, включають:
- фотоелектричний елемент;
- ламінована плівка;
- скло з властивістю антиблику;
- з’єднувальна коробка.
Щоб уникнути перегріву і вигоряння фотоелемента, його захищають діодом. Це забезпечує безперебійну роботу сонячної панелі, навіть якщо деякі з його фотоелементів вийшли з ладу.
Ламіновану плівку використовують для того, щоб звести до мінімуму втрати від заломлення світла, а також від несприятливих зовнішніх факторів (частинок вологи, пилу, атмосферних опадів).
Купівля сонячної панелі
Такі придбання здійснюються з розрахунком на довгострокове використання, відповідно, і вибір постачальника слід робити свідомо. Зверніть увагу на відгуки, ділову репутацію, термін присутності на ринку відповідної компанії. Краще розглядати тільки перевірених виробників. При цьому з досвіду відомо, що гарантія на сонячні батареї оптимально складає не менше 10 років справної роботи (тобто без заміни її елементів і ремонтних робіт).
Популярні: Сонячні панелі | Сонячні батареї
Відгуки по статті :
средній рейтинг: 5 відгуків: 1
|
Написати відгук |
-
-
- 05.04.2020
- Гість
Вибір, купівля та монтаж сонячної панелі -
-
883 920.00грн
-
584 835.00грн
-
315 000.00грн
-
310 515.00грн
-
302 895.00грн
-
136 017.00грн
-
-19%
123 500.00грн100 000.00грн -
-17%
59 800.00грн49 500.00грн -
-15%
78 000.00грн66 300.00грн